Kto w czasie wycieczki w Góry Świętokrzyskie będzie chciał zapoznać się z historią tej części kraju oraz jej zabytkami, ten koniecznie powinien zajrzeć do Bodzentyna. Ta urocza miejscowość może się pochwalić bliskością Łysej Góry oraz długą historią, o której przypomina nam zabytkowy układ urbanistyczny oraz znajdujące się w centrum Bodzentyna zabytki. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
Zabytkiem, z którym Bodzentyn kojarzony jest najmocniej, są ruiny średniowiecznego zamku. Wiadomo, że już w początkach XV wieku zatrzymał się w nim król Władysław Jagiełło, który tuż przed wielką wojną z Krzyżakami postanowił odbyć pielgrzymkę na Święty Krzyż. Przez wieki zamek w Bodzentynie stanowił własność biskupów krakowskich, a inicjatorem jego budowy był Zbiginiew Oleśnicy, znany jako pierwszy kardynał w dziejach państwa polskiego. Jego następcy rozbudowali zamek, często też zmieniali jego formę. Niestety, do naszych czasów zachował się on w formie trwałej ruiny, choć zachowane ściany z potężnymi otworami okiennymi oraz zabytkowy portal z czerwonego piaskowca wciąż robią ogromne wrażenie na zwiedzających.
Zwiedzanie Bodzentyna warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na wizytę w miejscowym kościele parafialnym. I on jest bardzo cennym zabytkiem, który pozwala nam lepiej poznać dzieje regionu świętokrzyskiego. Co wiemy na jego temat? Jest to ciekawa budowla gotycka, która może się pochwalić zarówno ciekawą sylwetką, jak i pięknym wnętrzem. Kto zajrzy do środka tej świątyni, ten będzie mógł ujrzeć wiele cennych dzieł sztuki. Zachwyca tryptyk, wykonany w XVI wieku przez jednego z uczniów Wita Stowosza, intryguje tez renesansowy ołtarz, wykonany w połowie XVI stulecia. Znajdujący się w nim obraz, namalowany przez Piotra z Wenecji, przedstawia scenę ukrzyżowania. Całość robi ogromne wrażenie – nie tylko na miłośnikach historii i sztuki, ale i na zwykłych turystach, którzy w czasie wycieczki w Góry Świętokrzyskie chcą możliwie jak najlepiej poznać Bodzentyn i jego skarby.