Liczba długów, które masz na koncie, zaczyna Cię przytłaczać? Jednym z rozwiązań, nad którym możesz się zastanawiać w takiej sytuacji, jest kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych. Na pierwszy rzut oka wydaje się idealnym pomysłem. Ale czy na pewno? Zobacz, kiedy to się opłaca, a w jakich sytuacjach lepiej poszukać innego sposobu na pozbycie się zobowiązań.
Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – co to jest?
Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych to rodzaj pożyczki, którą oferują banki oraz instytucje pozabankowe. Pozwala on połączyć wszystkie spłacane zobowiązania w jedno – tak, aby opłacać jedną ratę zamiast np. kilku. Kiedy zostaje udzielony, przyznane środki są automatycznie przeznaczane na uregulowanie pozostałych długów. Jako klient możesz też otrzymać dodatkową gotówkę na bieżące potrzeby.
Dla wielu osób taka propozycja brzmi bardzo atrakcyjnie. Warto się jej jednak przyjrzeć bliżej przed podjęciem ostatecznej decyzji i zwrócić uwagę nie tylko na korzyści, ale i na koszty. Pamiętaj, że nowy kredyt oznacza kolejne prowizje, o które wzrośnie ostateczna wysokość Twojego zobowiązania. Konsolidacja może się też wiązać z wydłużeniem okresu spłaty, co oznacza z jednej strony nieco niższą miesięczną ratę, ale z drugiej – wyższe odsetki i większą kwotę do ostatecznej spłaty.
Ponadto kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych może zwiększyć wysokość Twoich zobowiązań. Stanie się tak np. wtedy, gdy dobierzesz dodatkowych kilka-kilkanaście tysięcy gotówki, aby np. zasilić domowy budżet. Taka oferta może być kusząca, jednak… skorzystanie z niej w przypadku istniejących problemów z regulowaniem w terminie rat może zwiększyć ryzyko wpadnięcia w spiralę długów.
Czy konsolidacja długów ma sens?
Są sytuacje, w których kredyt konsolidacyjny może być rozsądnym rozwiązaniem. Warto sprawdzić oferty, zanim jeszcze popadniesz w długi. To opcja warta rozważenia np. w sytuacji, gdy masz na koncie kilka zobowiązań do spłaty i trudno jest Ci zapanować nad dotrzymaniem terminów regulowania poszczególnych rat. Przy ich połączeniu w jedno zobowiązanie będzie Ci łatwiej planować wydatki w ramach domowego budżetu i uniknąć kar za opóźnienia w spłacie.
Jeżeli jednak dostrzegasz, że coraz trudniej Ci podołać kosztom spłaty obecnych zobowiązań, kredyt konsolidacyjny może tylko pogłębić problemy i sprawić, że moment wyjścia z długów oddali się w czasie.
Co, jeśli nie kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych?
Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych nie jest jedynym rozwiązaniem, po które możesz sięgnąć. Istnieją takie, które pozwolą Ci bezpieczniej uporać się z długami – bez narażania się na ich powiększenie. Podstawa to kontakt w sprawie długu z wierzycielem lub obsługującą Cię firmą windykacyjną. Jeżeli np. jesteś klientem Ultimo, masz szansę rozłożyć swoje zobowiązanie na dogodne raty i ich spłatę na bezpiecznych warunkach. Szczegóły ustalisz w kilka minut, np. logując się do panelu klienta online lub dzwoniąc do doradcy. Nowy harmonogram spłaty pozwoli Ci z miesiąca na miesiąc zmniejszać wysokość zadłużenia – tak, aby zbliżać się do wyjścia na zero.
Zanim więc zaczniesz poszukiwać ofert kredytu konsolidacyjnego, sprawdź inne opcje. Dzięki temu wybierzesz rozwiązanie, które będzie dla Ciebie najkorzystniejsze w długofalowej perspektywie, a nie tylko „na chwilę”.